SbalenoČtení o těch nejlepších turistických destinacích.

Hornatá kráska Gran Canaria

Publikováno 02.03.2018 v 11:16 v kategorii Afrika, přečteno: 52x

Gran Canaria svou rozlohou 1 530 km2 tvoří třetí největší ostrov z celého Kanárského souostroví. Přestože jde o dostupnou evropskou destinaci, oblíbenou turisty ze všech koutů světa, nabízí ostrov exotickou atmosféru díky své barvité krajině. Ať už patříte mezi milovníky celodenního polehávání na pláži nebo toužíte objevovat půvabná místa a zákoutí a věnovat se horské turistice, ke které ostrov vybízí, Gran Canaria vás rozhodně nezklame.

Geografie

Gran Canaria patří mezi sopečné ostrovy v Atlantickém oceánu. Nejvyšším vrcholem ostrova je Pico de las Nieves. Ráz krajiny je převážně hornatý, s množstvím skalisek a roklin. Přírodním ukázem je Caldera de Tejeda – hluboký kráter, který se nachází ve středu Gran Canarie a zajišťuje cirkulaci vody. Pravěké sopky, které modelovaly tvář nynějšího ostrova, daly vzniknout mnoha podmořským jeskyním i kamenným útvarům. Působivé pobřeží je ohromujícím kontrastem k bouřlivému oceánu. Protože je zde zastoupeno mnoho druhů rozličné krajiny, přezdívá se ostrovu malý kontinent. Dominantou je bezesporu pohoří Cumbre, zarostlé piniovými lesy. Zajímavé je zdejší podnebí a klima. Zatímco jih je sušší a nabízí tropické počasí, sever je chladnější a vlhčí. Běžné teploty se pohybují od 20 do 30 stupňů Celsia po celý rok. Na Gran Canarii žije přes půl milionu obyvatel. Úředním jazykem je krásná španělština, ale bez potíží se domluvíte také anglicky.


Gran Canaria


Důležité informace

Na ostrově je mírný časový posun -1 hodina. Platit zde můžete eurem. Co se týče našich doporučení, je vhodné kupovat balenou vodu, raději se vyhněte vodě z vodovodních kohoutků. Napětí v elektrické síti je 220 V na celých Kanárských ostrovech. U některých spotřebičů může být nutné využít adaptér, který vám však zapůjčí kdekoli na recepci hotelu. Gran Canaria je považována za velmi bezpečnou destinaci, přesto u sebe nenoste cennosti na pláž. Pozor si dejte zejména na tropické slunce, proto nezapomeňte dodržovat zásady správného opalování a dodržujte pitný režim. Očkování ani víza nejsou povinná.


Zajímavá místa

Rozmanitost ostrova láká k mnoha výletům. Na ostrově je vhodné půjčit si automobil, pokud tedy nechcete dovolenou strávit jen na pláži. A jaká místa stojí za návštěvu?

Populárním cílem turistů je střed ostrova. Je označen monumentem s Ježíšem Kristem na kříži. V okolí jsou restaurace, obchůdky i překrásné výhledy. Nechybí ani jeskyně, archeologické nálezy či skalní malby, což ocení milovníci historie a archeologie.


Posvátným místem je skalní útvar Rogue Nublo. Je vytvarován erozí a samozřejmě je nesmírně fotogenický.

Za zmínku stojí výlet do ''malých Benátek''. Tak je totiž nazýván přístav Puerto de Mogán díky kanálům, které vedou napříč městečkem.


Velmi oblíbeným turistickým bodem je největší zdejší resort Maspalomas. Nachází se zde aquapark, který nabízí mnoho atrakcí nejen pro děti. Neprošvihněte ani místní pravé písečné duny či okouzlující maják Faro de Maspalomas.

No a pokud hledáte skutečnou zábavu, pak musíme zmínit třeba zábavní park Holiday Word nebo třeba zoo Palmitos parque, kde se vyřádíte s celou rodinou.


Jestliže však patříte do sorty turistů, kteří kromě souše rádi objevují také krásy podmořského světa, pak si nenechte ujít šnorchlování či potápění. Když budete mít štěstí, uvidíte třeba mořské želvy nebo delfíny. Pokud byste navíc rádi vyrazili na oceán lodí, můžete si zaplatit výlet s některou z místních agentur, které vozí turisty za pozorováním delfínů a velryb. Získáte výjimečné vzpomínky – a ty jsou k nezaplacení.


Místní kuchyně

Španělská kuchyně se skládá z čerstvých ryb a mořských plodů, olivového oleje a zeleniny.

Nechybí ani ovoce a dobré víno. Určitě znáte vynikající paellu, rýžový pokrm s masem a mořskými plody. Za zkoušku stojí dezert zvaný flan, připomínající puding. Místo chleba se k většině porkmům podává gofio – přestože je běžnou součástí zdejších jídelníčků, v restauracích na něj příliš nenarazíte. Co se týče alkoholu, k typickým nápojům řadíme víno s naloženým ovocem sangrii nebo palo, likér vyrobený na bázi svatojánského chleba.


Pláže

Na Gran Canarii najdete malé městské pláže, i vyhlášené kilometrové pláže se zlatým pískem lemované azurovou vodou – a proto se nejedna z nich může pyšnit modrou vlajkou. Jednou z nich je pláž Amadores. Nejslavnější je však pláž Maspalomas ve stejnojmenném letovisku. Vlastně ani tak nejde o pláž, ale o již zmíněné duny, které se táhnou několik kilometrů dlouhým pobřežím.


Shrnutí

Navštívit na jedné dovolené písečné duny připomínající Saharu, pláž jako z Karibiku i pohoří a kaňony, které evokují Ameriku, to se vám může podařit jen o dovolené na Gran Canarii. Ráj nacházející se v Atlantickém oceánu patří k turistitské špičce a to nejen co se týče Evropy. Unikátní charakter zdejšího klimatu i krajiny dělá z Gran Canarie jedinečnou turistickou destinaci, vhodnou pro příjemné cestování po celý rok.

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?