SbalenoČtení o těch nejlepších turistických destinacích.

Země s vůní kadidla – Omán

Publikováno 16.01.2018 v 11:41 v kategorii Asie, přečteno: 77x

Pro naše uši zní její název až exoticky, dalece a nedostupně. To se však pomalu mění. Tato země, provoněná kadidlem, láká k pobytu stále více z nás a rozhodně má co nabídnout. Krásný Omán připomíná prosluněnou oázu Arabského poloostrova. Jde o skutečný klenot – o čemž vás přesvědčí pohádková dovolená.

O destinaci

Velkolepá krajina Ománu, lemovaná nádhernými plážemi, nepostrádá ani kulturní památky a tradice. Tak se dá ve zkratce popsat jedno z nejpříjemnějších míst pro dovolenou v Perském zálivu. Cihlové původní vesnice, svahy působivých údolí, datlové plantáže a skalnatá pohoří. Ne každá část Ománu je řídce osídlena, ale i tak potěší vášnivé cestovatele, kteří ocení pozvolna rozkvétající turistický průmysl. Omán totiž nabízí od všeho trochu. Nádherné přírodní scenérie i moderní shon hlavního města Muscat.


Pláže v OmánuOmánská pohostinnost

V destinaci vás nejspíš překvapí pohostinnost a srdečnost místních obyvatel. Kromě Arabů žije v Ománu také velké množství přistěhovalců z Afriky a Asie. Nejvíce zalidněná je oblast hlavního města Muscatu. Nejrozšířenějším náboženstvím je samozřejmě Islám. Lidé v Ománu běžně nosí jednoduché roucho, sahající až ke kotníkům. Přívětivé obyvatelstvo vysílá signál, že zde neřádí ani kapsáři. A opravdu tomu tak je. V zemi můžete dokonce také stopovat, což využívají i dobrodružní cestovatelé, kteří si na cesty sbalí batoh a vyrazí. Ale pozor – jako všude je potřeba přece jen si hlídat své osobní věci, na místech, kde se nachází větší množství lidí najednou, třeba na trzích, kde si můžete vychutnat smlouvání a nakoupíte vše – od exotického ovoce nebo slaďoučkých místních banánů po ''francouzské'' parfémy.


Geografie

Sultanát Omán se táhne 1700 km od jihovýchodníh cípu Arabského poloostrova až po Jemen na jihu. Země plná ohromujících kontrastů nabízí poušťní krajinu, hory, skály, ale překvapivě i zeleň. Omán omývá Ománský záliv, Arabské moře a Indický oceán – není se tedy čemu divit, že má země bohatou námořnickou historii.

Ománská kuchyně

Společným znakem ománské kuchyně jsou datle, pěstované na datlových plantážích. Významnou roli zastává také rýže s vařeným masem a voňavé koření. Tradiční je tenký chléb rukhal, který je možné podávat k jakémukoli chodu. K oblíbeným nápojům se řadí laban – slané podmáslí. Svátečním chodem Ománců je shuwa. Existuje spousta variant úpravy tohoto jídla, na vaření se často podílí celá vesnice. Peče se kráva či koza, což může trvat i dva dny. Šmrnc tomuto pokrmu dodává zmíněné koření a směs bylinek.


Zajímavá místa

Co se týče nezapomenutelných míst, Omán je jimi doslova protkán. Některé z nich vám rádi naservírujeme. Stoleté baobaby můžete najít ve wádí Hinna. Gejzíry a průzračné moře si návštěvníci užijí v Mughsaylu, dramatické pobřeží potěší nejen milovníky slané vody. Nechybí zde ani překrásná pláž. Některé přímořské agentury nabízejí výlety za pozorováním delfínů a velryb. Milovnící mořských želv si nesmějí nechat ujít ani pláže Ras Al had, Ras Al Junayd a ostrov Masirah. Tato místa jsou líhništěm několika druhů mořských želv, v tom správném čase několik hotelů nabízí výlety s kouzelnou možností pozorovat čerstvá mláďata, mířící přímo do mořských vod. Nesmíme zapomínat ani na historické památky. Ve městě Nazvá nepropásněte stejnojmennou


pevnost, která zde stojí již od roku 1668. Kdo by chtěl vidět moderní ománskou mešitu, ten musí zavítat do mešity sultána Kábúse. V Ománu byste však neměli minout ani poušť, která dokonale podtrhne obrázek o rozmanitosti zdejšího prostředí. Wahibská poušť vybízí k táboření, kdo ví, možná potkáte i velbloudy. Milovníci aktivní dovolené – vy nevynechejte pohoří Al Hadžar. Túra po tomto pohoří odkryje nádherné výhledy. Hory se nachází se nedaleko hlavního města Muscat.

Důležité informace


Do Ománu je nutné mít vízum. To se vyřizuje a kupuje přímo na místě, nicméně podobně jako v Egyptě je nutné mít platný pas ještě půl roku po návratu ze země. Jinak se jedná o bezpečnou destinaci – po kriminální i zdravotní stránce. Nízká kriminalita je dána především vysokými postihy. Co se týče vody, doporučujeme pít vodu balenou. A také doporučujeme mít kvalitní fotoaparát – abyste si kousek z kouzla tohoto orientálního království odvezli domů.
Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?